ZAŁOGA

Emilia Czechowicz

Jako dziecko byłam zadziorna tylko wtedy, kiedy sprawy zaczynały dotyczyć zwierząt. Podczas mazurskich wakacji biłam się z chłopakami broniąc życia żab i ryb. Kiedy miałam niespełna 7 lat starałam się tłumaczyć dzieciakom
i o zgrozo dorosłym, że nie powinni karmić chlebem kaczek i łabędzi.

Największego rozrabiakę w klasie zmieszałam z błotem na boisku, bo wpadł na pomysł przywiązania kotu puszki do ogona. Uwierzcie mi… nie było łatwo. Zwierzęta zawsze stanowiły najważniejszy kawałek mojego świata. Odkąd sięgam pamięcią mieszkały ze mną nie tylko psy, były też koty, rybki i kanarki. Przez mój rodzinny dom przewinęły się również wiewiórka i sowa.

Dziś zajmuję się tłumaczeniem z psiego na ludzki i odwrotnie. Pomagam w budowaniu relacji człowiek-pies opartej na obopólnym zrozumieniu i szacunku. W pracy, kiedy sytuacja tego wymaga, pomagają mi Kudłaty, niezawodny nauczyciele psiej etykiety i pracowity Filet dusza towarzystwa.

Zrozumienie potrzeb i umiejętność wykorzystania naturalnych instynktów psa w szkoleniu wymaga oczywiście wyobraźni, ale przede wszystkim gruntownej wiedzy, dlatego ukończyłam kursy i zdobyłam certyfikaty uprawniające do wykonywania zawodów Zoopsychologa i Trenera Psów .

W Psim ABC uczę ludzi jak skutecznie szkolić psy. Moim zawodowym celem jest wprowadzenie nowej jakości kursów na polski rynek. Podczas zajęć skupiam się na tym, żeby dokładnie wytłumaczyć ćwiczenia. Już na zajęciach ze szczeniakami powtarzam „diabeł tkwi w szczegółach” dlatego każdy uczestnik dowiaduje się: co, jak i w jakim celu robi ze swoim psem. Wszystko co proponuję ma swoją kontynuację, prowadzi do nauki konkretnych umiejętności i zachowań.

Kluczem do dobrego treningu, szkolenia i wychowania psa jest praktyka oparta o wiedzę naukową i doświadczenia najlepszych.
Dlatego jestem członkiem grup i czynnym uczestnikiem społeczności on-line stworzonych przez Susan Garrett.
– Puppy Peaks
– Inner Circle People
– Recallers Games

To miejsca z których aktualnie czerpię wiedzę i inspiracje do pracy.
Szukając nowych dróg poszerzałam swoją wiedzę uczestnicząc seminariach, kursach, warsztatach.

Najciekawsze z nich to:

– kurs instruktorski OBI u Magdaleny Łęczyckiej, obóz szkoleniowy i nie tylko 🙂
– warsztaty z Jakubem Gołąb „Najpierw wytresuj kurczaka” i „Jeden świat wiele umysłów” – to było wyjątkowe doświadczenie, polecam każdemu psiarzowi
– regularne treningi dummy z Martinem Incédi – na każdy wyjazd do Czech czekam z niecierpliwością
– seminarium o zachowaniach społecznych psów, agresji i socjalizacji z Ianem Dunbarem – od tego zaczęła się moja fascynacja pracą ze szczeniakami
– ostatni wykład Raymonda Coppingera na temat etogramu psów – to legendarna postać w świecie psich szkoleń
– warsztaty i seminaria prowadzone przez Jacka Gałuszkę, również z zakresu użycia OE
– warsztaty dummy prowadzone przez Marco Martini’ego
– seminarium OBI z Joanną Hewlet
– tak zwane Klasy Komunikacji – to ważne doświadczenie choć niestety bardziej dotyczyło ludzi, nie psów
– warsztaty Mantrailing’owe z Glenn-David Pool
– warsztaty na temat motywacji w sporcie z Bartem Bellonem.

I wiele, wiele innych 🙂